רכבים מליסינג המונגשים למוגבלים בתנועה

 

בקיץ שעבר נתבעו שורה של חברות ליסינג בישראל מאחר ואינם משכירות די והותר כלי רכב ליסינג מונגשים למוגבלים בתנועה. לא כל החברות נתבעו, שכן ישנן חברות דוגמא אופרייט ליס שכן מוכרות ומשכירות כלי רכב מונגשים למוגבלים בתנועה.

לפני שנסביר באילו כלי רכב מדובר וכיצד ניתן להשכיר כלי רכב שכאלה, חשוב להסביר מה החשיבות של הנגשת כלי רכב ומה עומד מאחורי זה. מאחר וכלי רכב הוא הכלי הנייד הנוח והחשוב ביותר שיש לאדם, אזי שכל אחד,  אחת כמה וכמה מי שמוגבל בתנועתו וחייב להיעזר ברכב מתאים, צריך שיהיה לו רכב בעזרתו הוא יכול להתנייד. לשם כך כל חברה צריכה למכור כלי רכב מונגשים, כלומר כאלה שיכולים להתאים לאנשים עם מוגבלויות בידיים או ברגליים.

כאן המקום לומר, שחברות הליסינג מחויבות לא רק למכור ולהשכיר כלי רכב ליסינג מונגשים למוגבלים בתנועה אלא מעבר לכך. הסניפים שלהם צריכים להיות מונגשים מבחינה פיזית, החל משיפועים לכיסאות גלגלים, מאחזי ידיים, דלפקים נמוכים, חנויות מסומנות, שילוט ועוד. כלומר הסניפים צריכים להיות נוחים לאנשים עם כסאות גלגלים ולמי שמתנייד באמצעות מקל, הליכון וכל אביזר אחר. בנוסף עובדי החברה צריכים לקבל הדרכה אודות נגישות. החברות גם מחויבות לעבוד בתנאי תשלום מקובלים, לפי התנאים בעזרתם יכולים אנשים בעלי מוגבלויות בתנועה לרכוש מכוניות. הכוונה הנחות באמצעות ביטוח לאומי, החזרים וזיכויים. כאן המקום לציין שמרבית החברות מציעות ללקוחות שלהם, כולל ללקוחות בעלי מוגבלויות בתנועה, לרכוש דרכן כלי רכב, מאחר וזה משתלם להם, מבחינת פריסת תשלומים ומבחינת עלות העסקה הכוללת.

אילו כלי רכב החברות מציעות לבעלי מוגבלויות בתנועה

יש שני סוגי כלי רכב עיקריים שהחברות מציעות. ראשית, כלי רכב עם מנגנונים מיוחדים מימין ומשמאל שמאפשרים לבעלי מוגבלויות בתנועה לנהוג בהם. כמו כן החברות מאפשרות לרכוש דרכן מכוניות גדולות שניתן להכניס לתוכן כסא גלגלים (כולל עם מעלון). לעיתים יש צורך לבצע הזמנה מיוחדת בעניין זה.

בין היתר, אנחנו יכולים למצוא כלי רכב ליסינג עם מערכת אלקטרונית חכמה, כזו שמאפשרת לנהגים עם מוגבלויות בידיים ובתנועות הגוף, להפעיל את המערכות הרכב באמצעות לחיצת כפתור נוחה ובטוחה, כמו כן אפשר למצוא סורק הילוכים חשמלי, בלם הילוכים חשמלי, מושב מיוחד שמתאים לאנשים עם כסאות גלגלים, וכן הגה שניתן לעשות בו שינויים שונים שמאפשרים נהיגה בטוחה.

בחלק מהמקרים, האביזרים מורכבים כבר על כלי הרכב, בחלק גדול מהמקרים יש צורך להתקין את האביזרים אחרי הרכישה. החברה מבצעת זאת עבור הנהג בזמן שהיא מכינה עבורו את הרכב. במידת הצורך, הנהג יצטרך לרכוש את המוצר בעצמו, אם לא מדובר בחלק מהעסקה. חשוב מאוד ליידע את החברה שאתם רוכשים רכב ליסינג שצריך לעבור התאמה עבור נהג שאינו מוגבל בתנועה, על מנת שהיא תדע להכין אותו עבורו.