כמה טיפים לפני בחירת מעלון לרכב

נכים ובעלי מוגבלויות זקוקים לפתרונות הרמה ייעודיים גם על מנת להיכנס לרכבים. במאמר הבא נביא טיפים לבחירת פתרונות מן הסוג הזה ונסביר על ההבדלים בין הדגמים והמכשירים

פתרונות הרמה עבור נכים ובעלי מוגבלויות מיועדים לרכבים פרטיים, רכבי הסעות ורכבים יוקרתיים. ניתן לשלב אותם ברכב הקיים או לצרף אותם לדגש חדש שנמכר ישירות על ידי היבואן. יחד עם זאת, יש סוגים שונים של פתרונות ולא תמיד קל לבחור מתוכם. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור:

א. התחילו בהגדרת צרכים ומטרות – ההבדל העיקרי בין סוגים שונים של מעלונים לרכבי נכים הוא בהתאמה לצרכים ספציפיים. הגדרת צרכים ומטרות תסייע לכם להבין האם פתרונות הרמה בכלל יכולים לעזור לכם. את ההגדרה מבצעים על פי המצב הרפואי ולפי המלצות רופאים ואנשי מקצוע.

ב. בררו על אפשרויות התקנה – מבחינה פונקציונאלית, אופי השימוש בפתרונות הרמה תלוי בין היתר גם בהתקנה. בררו על ההבדלים בין מעלונים לנכים שמתכנסים לתוך חלל הרכב, דגמים שמתכנסים מתחת לרכב ודגמים מיוחדים לאוטובוסים ורכבי הסעות. אם יש לכם רכב פרטי קטן יחסית, סביר להניח שהדגם התחתון יהיה היעיל והנוח ביותר לשימוש ממושך.

ג. אספו מידע על יצרנים – לא כדאי להתפשר על החברה שמייצרת פתרונות הרמה ותחבורה עבור נכים או בעלי מוגבלויות. כדאי לאסוף כמה שיותר מידע על חברות שעוסקות בתחום, לקבל המלצות מחברים ובני משפחה ובמידת הצורך להתרשם מהמפרט הטכני של הדגמים המובילים. היצרנים צריכים להוכיח ניסיון בתחום ומבחינת הלקוח הדגש הוא על בטיחות ואמינות.

סוגי דגמים ופתרונות הרמה

יש כמה סוגים של מעלונים שיכולים להתאים לרכבים פרטיים או מסחרים. סוג אחד כולל דגמי עמוד שמיועדים בעיקר לבעלי כסאות גלגלים. לעומת זאת, יש דגם פנימי עם משטח חצי גובה שמאפשר הרמה נוחה עד לכסאות. דגם אחר מגיע עם משטח סגור והוא נחשב בטיחותי יותר, אך הוא פחות מתאים לכניסה ויציאה נוחים מכסא גלגלים. דגם פנימי עם משטח פתוח יכול לסייע לילדים וצעירים, אך הוא דורש מספיק מקום בחלל הפנים של הרכב.

לא כל מעלון שמיועד לרכבים פרטיים ומסחריים יכול לסייע לבעלי מוגבלויות. יש לבדוק את איכות המוצר ואת העמידות, בעיקר על מנת להבטיח שירות טוב לאורך זמן. אין טעם לשאת בהוצאות על דגמים שמיוצרים מחומרי גלם באיכות ירודה. דגמים אלו לא רק מסכנים את קהל היעד ואת בעלי המוגבלויות, אלא גם מחייבים הוצאות תחזוקה שוטפות כמעט מדי חודש.

לבסוף, יש לזכור שהשימוש במעלון דורש מיומנות וצבירת ניסיון. חשוב לסייע לנכים ובעלי מוגבלויות בתקופה הראשונה ולהיעזר בהוראות היצרן. כדאי להתרגל למוצר באופן הדרגתי ולוודא כל הזמן שכללי הבטיחות נשמרים גם במהלך ההרמה וההורדה וגם בכניסה וביציאה.