הנגשת הבית לנכים

הנגשת הבית לנכים

דיור נגיש המתייחס לחידוש או שינוי הבית נעשה בכדי לאפשר חיים עצמאיים לאנשים עם מוגבלות. הנגישות מושגת באמצעות תכנון אדריכלי, בשילוב מאפיינים נגישים של רהיטים, מדפים וארונות, ואף התקנים אלקטרוניים בבית. גם בניינים ומקומות ציבור חייבים להיות נגישים לבעלי מוגבלויות, או אנשים אשר מסתייעים ומוסעים על ידי כיסא גלגלים.

 

הנגישות, הן של הבית או המקום הציבורי דורשת מספר מאפיינים: שהכניסה לבניין תהיה נגישה (ללא מדרגות, או יכולת להסתייע במעלון מדרגות או מעלית רחבה דייה), דלתות מותאמות לאדם היושב על כיסא גלגלים, נגישות למתגי חשמל, שקעי חשמל, תרמוסטט ופרטים סביבתיים נוספים. בדירת מגורים, יש לחזק את קירות חדרי האמבטיה להתקנה של ברים לתפיסה, וכן לדאוג לשמישות חדרי השירותים והמטבח.


משמעותה של נגישות
הנגשה מוגדרת בדרך כלל כפעולות אפשרויות לאדם היושב על כיסא גלגלים כך שיוכל להגיע עם תנועת יד אחת בלבד, והסטה מינימאלית של הרגליים ופלג הגוף העליון. כך, למשל, בקרות תאורה ותרמוסטט לא צריכים להיות ממוקמים גבוה מדי, ושקעי חשמל לא צריכים להיות מתחת להישג ידו של האדם בכיסא גלגלים.

כיורים ואזורי בישול, בדרך כלל, צריכים להיות מתוכננים ללא ארונות מתחתיהם, בכדי לאפשר לרגליו של המשתמש בכיסא הגלגלים להיות מתחתיהם, ומשטחים עשויים להיות בגובה מופחת בכדי להתאים לאדם יושב ולא עומד. בחלק מהמקרים, יידרשו שני אזורי הכנת מזון אשר יכולים להיות משולבים לתוך מטבח יחיד בכדי להתיר ולאפשר לשני אנשים (אחד עומד ואחד יושב) לעבוד ביחד.

 

הכנת הגישה לבית כנגישה
למרות שלכל פרט ישנם צרכים שונים, חצר הבית הינה שטח אשר גם נכים ובעלי מוגבלויות נהנים בה. הוספת נתיבים, או צמחים תלויים יכולה לעשות את החצר לנגישה יותר. יש לחשוב בגינה גם על נגישות לכיסא גלגלים, אך גם לנוחיותם של הולכי רגל. התקנת רמפה היא אחת הדרכים להפוך את הכניסה ואת חצר הבית לנגישה. הרמפה צריכה להיבנות במדרון נמוך ככל האפשר, או בשיפוע, ולהיות רחבה מספיק  בכדי להכיל אדם בכיסא גלגלים. מעקות ומדרכות עשויים למנוע מאנשים ליפול או להחליק מהרמפה, כמו גם אזור כניסה המוגן מפני רוח, גשם, שלג או קרח יכול להוסיף להרגשת הבטיחות.


הפריסה הכללית של הבית צריכה אף היא להשפיע באופן משמעותי על הנוחות והשימושיות של הבית. עקרונות עיצוב אוניברסליים אשר נכונים לחדר השינה, המטבח, פינת הבידור וחדר האמבטיה ייעשו גם בדירת נכים, אולם עם התחשבות מיוחדת וחשיבה על כל פרט אשר עלול למנוע מהם להשתמש במכשיר, מוצר או מרכיב אחר.

 

סיכום המאמר: הנגשת הבית לנכים מחייבת חשיבה על פרטים שונים ומגבלות הקיימות על אדם היושב על כיסא גלגלים.

 

  • ליצירת קשר מהיר וייעוץ