איך להבטיח שמוסכים לא יעבדו עלינו?

גרוע יותר מאי הוודאות הוא חוסר הידיעה וההבנה בתחום מסוים שכולנו נמנעים מלהתעמק בו יותר מדי – הרכב שלנו. זה נראה לנו טכני מדי, מורכב מדי, בוודאי היום עם כל המכוניות המתוחכמות שכוללות כל כך הרבה טכנולוגיה מתקדמת שמשלבת מכניקה, חשמל והרבה תפקודים דיגיטליים. תיקון רכב הופך להיות מורכב משהיה, ואם פעם עוד הבנו איכשהו משהו על האגזוז, המצבר והרדיאטור, הרי שהיום טיפול דורש מומחיות רבה יותר גם מאתנו, או לפחות הבנה בסיסית נרחבת יותר בסוגי התיקונים שאנחנו זקוקים לנו.

דעו לאן אתם הולכים

בדיוק משום כך, הטיפ הראשון שאפשר לתת הוא לבחור את המוסך בתבונה ומתוך ידיעה ברורה שמדובר במוסך שמסוגל לטפל ברכב שלכם בכל בעיה שתצוץ גם אם באתם בגלל מה שנראה לכם כמו בעיה מכנית והיא התפתחה לבעיה חשמלית. בכל הכבוד להמלצות של חברים, אם המוסך מומלץ על ידם אינו מוסמך לטפל ברכב שלכם רוב הסיכויים הם שגם לא יידע לאתר את התקלה ולטפל בה כראוי. דבר זה עלול להסתכם בנזק גדול יותר שיעלה לכם יותר זמן וכסף משחשבתם.

למדו את הרכב שלכם במידת האפשר

שני דברים יעזרו מאוד למכונאי שיקבל את הרכב שלכם לבדיקה ולטיפול: אם תדעו את הסיפור של הרכב שלכם, כלומר עבר של תיקונים ותקלות, במיוחד כאלה שחוזרות ונשנות, ואם תוכלו תאר לו בדיוק מה קורה ומתי, ולמסור לו כמה שיותר פרטים על התקלה שבגללה באתם. זה יחסוך זמן ויכוון את המכונאי טוב יותר לבדיקת החלקים החשודים כמקולקלים. ברור שאין לכם זמן לחפש בגוגל וללמוד מהו תפקידו של כל חלק, אבל תכלס, אם אתם רוצים לדעת מעט יותר ולהבין מה עושים ברכב שלכם נסו לברר בכל זאת כמה שיותר אולי אפילו לקבל הסבר מהמכונאי. זה יעזור לשניכם גם לפעם הבאה שתבקרו אצלו. בכל מקרה, רצוי לא להודיע רשמית שאתם לא מבינים במכונאות, אלא להפגין מעט ידענות כדי שתוכלו לעקוב אחרי המידע הנמסר.

סקר שווקים

אם התקלה אינה דחופה יש לכם זמן לעשות סקר שווקים בין המוסכים המורשים שבהם תוכלו לקבל שירות, ולקבל מהם הצעת מחיר מפורטת לפי תיאור השירות שאתם נזקקים לו. ודאו שבהצעת המחיר שאתם מקבלים כלולות גם שעות העבודה וכל מרכיב אחר שעשוי להיכלל במחיר כדי למנוע הפתעות אחר כך. הרי אחת הבעיות הידועות היא כשבאים למוסך והמחיר הסופי תמיד מפתיע אתכם בתוספות שלא ידעתם עליה מראש. בקשו גם שבמקרה של תקלה נוספת שיגלו או כל תוספת מחיר מאוחר יותר יתקשרו אליכם להודיע ולקבל אישור. את הצעת המחיר קבלו כתובה, כמובן, כדי שתוכלו לעקוב.

מחירים וחלופות

לכל דבר יש חלופה, במיוחד כשאפשר להשיג חלפים במחירים טובים יותר מהחלפים המקוריים של היצרנים, בתנאי שהם מאיכות טובה. בדקו והשוו מחירים לפני הבחירה.

כדי להבטיח שלא יעבדו עלינו, והרי תמיד מנקר בנו החשד שכן, אתם צריכים לזכור: לבחור מוסך שמתמחה ברכב שלכם ומומלץ כאמין, לפתח מערכת יחסים טובה עם אנשי המוסך – לקוח ותיק שחוזר יוצר מערכת יחסים ארוכת טווח שאמורה להיות מושתת על אמון ושביעות רצון, דעו את הרכב שלכם – זה חשוב בעיקר כדי לוודא שאכן הטיפול הוא טיפול נקודתי ולא טיפול בלתי הכרחי, בקשו תמיד הסבר לכל עבודה המוצעת על ידי המוסך ואל תשכחו לראות את החלפים שהוחלפו והכי טוב, אם אתם יכולים הישאור במוסך בזמן הטיפול, כך תוכלו לראות בעצמכם את העבודה ולהיות בטוחים ב- 100%. נקודה למחשבה? כשיש לכם מוסך אמין וטוב המחשבה על האם עובדים עליכם לעולם תהיה מיותרת.

המאמר בשיתוף מרכז שירות ח.ח יפו – מוסך סיאט פולקסווגן, מורשה צ'מפיון מוטורס בתל אביב